Vize 18

Sokol 2.0

Sokol 2.0 ve své podstatě znamená začít znovu. Sokol se stal institucí a jakákoli změna je zdlouhavá a obtížná. Ztratili jsme ten zdravý drive. Nemá smysl donekonečna plýtvat drahocennou energii na překonávání vysokých hradeb. Alternativou je poodstoupit a s využitím dosavadních zkušeností se zamyslet nad každým aspektem sokolské činnosti a práce. Tato pozice nás zbaví nutnosti bojovat se stávajícím systém a zaměřit úsilí na tvorbu nového, což je podstatou každé změny.

Samozřejmě tím není myšleno opustit Sokol a začít budovat něco nového. Uvážíme-li skutečnost, že současné způsoby fungování stejně na mnoha místech obcházíme, protože nás spíše brzdí, než aby nám v činnosti pomáhaly, pak se zcela přirozeně nabízí dělat věci tak, jak nám to jde nejlépe, tedy po svém, a "nahoru" poslat to, co po nás chtějí, byť u toho skřípeme zuby. Z pohledu změny je to dobrý výchozí stav, protože svým způsobem stačí posbírat dobré nápady a dohodnout se na nových, lépe vyhovujících postupech a aplikovat je, kde budou sestry a bratři chtít. Budou-li nové, neoficiální postupy lepší, dříve nebo později se proderou a vynutí si změnu oficiální cestou. To je podstata změny zevnitř.

Tyršův Klub

Vypadá to jednoduše, má to však dvě velká úskalí. První, kudy do toho. Druhé, dohodnout se. Sokol 2.0 znamená začít znovu, tj. od základu. Zde je nutno začít. V základech Sokola leží myšlenka. Nesouhlaste, chcete-li, ale je to tak. Byla to myšlenka, soubor hodnot, za které se lidi brali, bojovali i umírali. Sokolská myšlenka je nadčasová, to ale neznamená, že se jí nemusíme zabývat. Ona se nemění, ale mění se prostředí a lidé, proto je nezbytné s ní aktivně pracovat. Dnes tím více, čím méně jsme se tomu věnovali v minulosti. Proto je tu Tyšův Klub, kterému je věnována celá kapitola. Idea klubu je prostá. Vytvářet příležitosti pro diskusi nad sokolskými otázkami a ze závěrů generovat podněty pro širší diskusi a formální jednání volených činovníků.

Inovační centrum Sokola 

Inovační centrum Sokola (ICS) je druhým proudem na cestě k Sokolu 2.0, k moderní organizaci. Podobně jako se Tyršův klub zaměří na myšlenku, ICS se pustí do systému fungování. Tato praktická část však musí souznít s myšlenkou.

Na článku se stále pracuje ...

Konference

Zprávy a materiály z diskusních setkání Vize 18.

Zobrazit konference

Materiály

Původní texty Vize 18 a další dokumenty.

Procházet materiály

Sokol - čím bude, čím může být a především, čím chce být!

Kontakt

Ing. Tomáš Kučera
tomas@vize18.cz
+420 728 609 608

Názor P ČOS 2015

PDF

Vyjádření P ČOS

PDF

Otevřený dopis P ČOS

Facebook Vize 18