Vize 18

Stanovy ČOS

Základní dokument České obce sokolské, stanovy. Nejcitlivější a zároveň nejžádanější téma, kterého se lze dotknout. Téma, které vyvolává vášně, boří a rozděluje. Proto se mu nelze vyhnout. Jsem si dobře vědom, že mnozí čekají, jak se k otázce stanov postavím. Vzhledem k povaze látky budu opatrný, ale i kritický.

Číst dál: Stanovy ČOS

Organizační struktura

Je naše organizační uspořádání funkční? Podporuje, nebo brzdí naši činnost jako celku? Kde jsou silná a slabá místa organizační struktury ČOS? To jsou základní otázky, které vymezují obsah této kapitoly.

Číst dál: Organizační struktura

Proč Vize 18?

Proč vlastně vznikla Vize 18? Dokola se v ní mluví o změně, ale proč? Co je v Sokole tak špatně, že si se pustil do takového podniku? Co tě k tomu vedlo? Podobné otázky dostávám stále častěji. Další výtkou Vize 18 je, že je velice obecná. Jinou, že jí chybí razance, že je až příliš korektní.

Lze se na problém vrhnout jako predátor na kořist? Ano, ale znamená to problematiku hodně zjednodušit. Odložíme tedy rukavičky, ale korektní zůstaneme.

Číst dál: Proč Vize 18?

Autor

Ještě jednou vás vítám na stránkách projektu Vize 18. Zde je pár slov pro ty, kteří dosud neutrpěli osobní setkání s mou maličkostí. Jmenuji se Tomáš Kučera a jsem sokol. Již mám na tomto světě za sebou nějakou tu zkušenost, neboť po něm chodím od roku 1978. Narodil jsem se do komunistického diktátu, ale ten se zhroutil na prahu mého dospívání. Nemusel jsem nikdy čelit socialistické realitě a obdivuji ty, kteří si v té době dokázali udržet čistý štít. Pocházím ze sokolské rodiny. Pradědeček patřil k zakládajícím členům jednoty u nás na vsi. Když byl Sokol obnovován, byla rodina opět u toho. Díky tomu se mi naskytla možnost vyrůstat a dospívat s jeho ideály.

Číst dál: Autor

Úvodní slovo

Většina dnešních úvah o Sokole míří k roku 2018, tedy k XVI. všesokolskému sletu a stému výročí vzniku republiky. Přestože jsou to dobrá témata, musíme si přiznat, že naše úvahy zde končí a nejdou dále. Brzy nebudeme mít před očima nic než slet, a proto je třeba již nyní se ptát, co bude po něm.

Číst dál: Úvodní slovo

Konference

Zprávy a materiály z diskusních setkání Vize 18.

Zobrazit konference

Materiály

Původní texty Vize 18 a další dokumenty.

Procházet materiály

Sokol - čím bude, čím může být a především, čím chce být!

Kontakt

Ing. Tomáš Kučera
tomas@vize18.cz
+420 728 609 608

Názor P ČOS 2015

PDF

Vyjádření P ČOS

PDF

Otevřený dopis P ČOS

Facebook Vize 18