Vize 18

Sokol 2.0

Sokol 2.0 ve své podstatě znamená začít znovu. Sokol se stal institucí a jakákoli změna je zdlouhavá a obtížná. Ztratili jsme ten zdravý drive. Nemá smysl donekonečna plýtvat drahocennou energii na překonávání vysokých hradeb. Alternativou je poodstoupit a s využitím dosavadních zkušeností se zamyslet nad každým aspektem sokolské činnosti a práce. Tato pozice nás zbaví nutnosti bojovat se stávajícím systémem a umožní zaměřit úsilí na tvorbu nového, což je podstatou každé změny.

Číst dál: Sokol 2.0

Tyršův klub

Myšlenka Tyršova klubu je prostá. Záměrem je vytvářet příležitosti pro cílenou debatu nad myšlenkami Miroslava Tyrše, Jindřicha Fügnera a jejich následovníků v kontextu současnosti. Je inspirována kavárenskými diskusemi české inteligence, ze kterých se rodily obrozenecké myšlenky, demokracie i Sokol. Současným úkolem je nastartovat a realizovat plán Sokol 2020, který je první fází Strategie 22.

Číst dál: Tyršův klub

Inovační Centrum Sokola

Inovační centrum Sokola (ICS) bylo představeno již na počátku Vize 18 jako jedno z nosných témat (viz Inovační centrum Sokola). ICS je druhým proudem na cestě k Sokolu 2.0, k moderní organizaci. Zaměření centra je velmi široké, protože zlepšovat lze vše. Zlepšování leží v samotném centru sokolské myšlenky. Vždyť co jiného je věčný ruch?

Číst dál: Inovační Centrum Sokola

Cvičitelský sbor

Komunita aktivních cvičitelů

Číst dál: Cvičitelský sbor

Strategie 22

Sokolu nepřísluší žádný menší úkol, než vychovávat čestného, zdravého a schopného člověka, o kterého se bude moci tato země opřít.1 V tom jednoduchém vyjádření je obsaženo vše a odtud vyjdeme. Je to parafráze závěru VII. valného sjezdu sokolstva z roku 1924. Zdravé a krásné lidské tělo, souladné vypěstění celého člověka, povahy ucelené, neoblomné, pravdymilovné a spravedlivé, lidé silní, krásní a dobří – to je cíl naší sokolské výchovy.2 V těchto několika větách je obsaženo celé sokolské poslání a na nás je toto poslání přetavit do jazyka dnešní společnosti a realizovat je.

Číst dál: Strategie 22

Konference

Zprávy a materiály z diskusních setkání Vize 18.

Zobrazit konference

Materiály

Původní texty Vize 18 a další dokumenty.

Procházet materiály

Sokol - čím bude, čím může být a především, čím chce být!

Kontakt

Ing. Tomáš Kučera
tomas@vize18.cz
+420 728 609 608

Názor P ČOS 2015

PDF

Vyjádření P ČOS

PDF

Otevřený dopis P ČOS