Vize 18

Vize po roce 2018

Splnila Vize 18 svůj účel? Má smysl i po roce 2018? To jsou otázky, které jsou zcela na místě. Dlouho jsem o tom přemýšlel a probíral to z mnoha stran. Stáhl jsem se do pozadí, abych znovu získal odstup, abych měl prostor přemýšlet jak dál, pokud vůbec. Vize 18 si kladla v době svého vzniku za cíl přimět sokolské hnutí k diskusi, donutit ho věnovat předloženým tématům pozornost. Jak to dopadlo?

Číst dál: Vize po roce 2018

Stanovy ČOS

Základní dokument České obce sokolské, stanovy. Nejcitlivější a zároveň nejžádanější téma, kterého se lze dotknout. Téma, které vyvolává vášně, boří a rozděluje. Proto se mu nelze vyhnout. Jsem si dobře vědom, že mnozí čekají, jak se k otázce stanov postavím. Vzhledem k povaze látky budu opatrný, ale i kritický.

Číst dál: Stanovy ČOS

Organizační struktura

Je naše organizační uspořádání funkční? Podporuje, nebo brzdí naši činnost jako celku? Kde jsou silná a slabá místa organizační struktury ČOS? To jsou základní otázky, které vymezují obsah této kapitoly.

Číst dál: Organizační struktura

Proč Vize 18?

Proč vlastně vznikla Vize 18? Dokola se v ní mluví o změně, ale proč? Co je v Sokole tak špatně, že si se pustil do takového podniku? Co tě k tomu vedlo? Podobné otázky dostávám stále častěji. Další výtkou Vize 18 je, že je velice obecná. Jinou, že jí chybí razance, že je až příliš korektní.

Lze se na problém vrhnout jako predátor na kořist? Ano, ale znamená to problematiku hodně zjednodušit. Odložíme tedy rukavičky, ale korektní zůstaneme.

Číst dál: Proč Vize 18?

Autor

Ještě jednou vás vítám na stránkách projektu Vize 18. Zde je pár slov pro ty, kteří dosud neutrpěli osobní setkání s mou maličkostí. Jmenuji se Tomáš Kučera a jsem sokol. Již mám na tomto světě za sebou nějakou tu zkušenost, neboť po něm chodím od roku 1978. Narodil jsem se do komunistického diktátu, ale ten se zhroutil na prahu mého dospívání. Nemusel jsem nikdy čelit socialistické realitě a obdivuji ty, kteří si v té době dokázali udržet čistý štít. Pocházím ze sokolské rodiny. Pradědeček patřil k zakládajícím členům jednoty u nás na vsi. Když byl Sokol obnovován, byla rodina opět u toho. Díky tomu se mi naskytla možnost vyrůstat a dospívat s jeho ideály.

Číst dál: Autor

Konference

Zprávy a materiály z diskusních setkání Vize 18.

Zobrazit konference

Materiály

Původní texty Vize 18 a další dokumenty.

Procházet materiály

Sokol - čím bude, čím může být a především, čím chce být!

Kontakt

Ing. Tomáš Kučera
tomas@vize18.cz
+420 728 609 608

Názor P ČOS 2015

PDF

Vyjádření P ČOS

PDF

Otevřený dopis P ČOS