Vize 18

Vize po roce 2018

Splnila Vize 18 svůj účel? Má smysl i po roce 2018? To jsou otázky, které jsou zcela na místě. Dlouho jsem o tom přemýšlel a probíral to z mnoha stran. Stáhl jsem se do pozadí, abych znovu získal odstup, abych měl prostor přemýšlet jak dál, pokud vůbec. Vize 18 si kladla v době svého vzniku za cíl přimět sokolské hnutí k diskusi, donutit ho věnovat předloženým tématům pozornost. Jak to dopadlo?

Vize 18 byla úspěšná. Dostala se do žup, velkých i malých jednot a dokonce překročila hranice státu a Sokol samotný. Vyvolala různé reakce, nadšené přijetí i nesmiřitelné odmítnutí, emoce a co je nejdůležitější, otázky. Proto považuji Vizi 18 za úspěšnou. Byl to velmi odvážný a obtížný krok. Co ale dále? Stalo se, jak jsem předpovídal, že slet na sebe stáhl všechnu energii. Jenže ono už je půl roku po něm. Čím navážeme na podařený svátek sokolstva?

Zda je Vize 18 třeba i po roce 2018? Samozřejmě, že ano, a více než kdy před tím. Už nechci déle čekat, zda oficiální struktury opustí prázdnou rétoriku a ujmou se úlohy, která jim přísluší. Jakkoli byl slet úspěšný, nic to nemění na skutečnosti, že hnutí má problémy, které je nezbytné řešit. Protože si nikdo jiný netroufl nabídnout představu budoucnosti, udělám to já. Opět. Nehledě na to, jak moc se někteří lidé snaží tvářit, že neexistuji, nebo zapomenout, že tu podobná snaha kdy byla. Vize 18 je věcně správně. Nejen, že to vím, mám to i potvrzené z nezávislých zdrojů.

Pouštím se znovu do intenzivnější práce. Tentokráte s výhledem do roku 2022. Nestačí mi, že jsme začali o problémech více mluvit, chci mnohem více. Proto vzniká Strategie 22, střednědobý plán, který zasahuje do mnoha oblastí. Oslovuji Vás všechny přemýšlivé a pracovité sestry a bratry, jednotlivce i jednoty a župy. Buďme konečně spolkem! Začněme spolu nejen cvičit, ale i pracovat na věcech, které jsou pro jednoho příliš velké. Vytvořme spolek, na který budeme hrdí po všech stránkách. Vím, čeho chci dosáhnout, mám vizi budoucnosti spolku jak v rovině programové, tak v rovině organizační. Mám odvahu nazývat věci pravými jmény a chci spolupracovat s lidmi různých názorů. Leží mi na srdci budoucnost Sokola. Nabízím vám směr, otevřenou komunikaci, jasně definované cíle a spolupráci napříč celým hnutím. Pojďme společně tvořit!

Tomáš Kučera
autor Vize 18
v Praze dne 25. ledna 2019

Konference

Zprávy a materiály z diskusních setkání Vize 18.

Zobrazit konference

Materiály

Původní texty Vize 18 a další dokumenty.

Procházet materiály

Sokol - čím bude, čím může být a především, čím chce být!

Kontakt

Ing. Tomáš Kučera
tomas@vize18.cz
+420 728 609 608

Názor P ČOS 2015

PDF

Vyjádření P ČOS

PDF

Otevřený dopis P ČOS