Vize 18

Úvodní slovo

Většina dnešních úvah o Sokole míří k roku 2018, tedy k XVI. všesokolskému sletu a stému výročí vzniku republiky. Přestože jsou to dobrá témata, musíme si přiznat, že naše úvahy zde končí a nejdou dále. Brzy nebudeme mít před očima nic než slet, a proto je třeba již nyní se ptát, co bude po něm.

Kam Sokol směřuje? Tato otázka je krásná a současně děsivá. Nesmíme se ani nechat unést jejím leskem, ani se zaleknout její temné stránky. Je třeba ji uchopit zcela věcně, pojmenovat základní hodnoty Sokola, problémy, které nás trápí a někdy i rozdělují, a začít diskutovat budoucnost naší organizace ve všech jejích rozměrech. Proto vznikl projekt Vize 18, u kterého vás nyní vítám.

Hodlám vám na těchto stránkách předložit své úvahy nad Sokolem, jeho budoucností, současných problémech a jejich příčinách. Pokusím se naznačit i cestu k řešení. Nemyslím si, že znám odpověď na všechno, jen bych velice rád podnítil zájem o důležité otázky.

Cílem projektu je konstruktivní diskuse napříč hnutím a nastartování pozitivní změny. Vím, je to velmi smělé. V duchu Tyršova "dospět neb klesnout" se chci pokusit o metu nejvyšší pro nás pro všechny. Sám jí dosáhnout nemohu, avšak společným úsilím lze dokázat mnohé. Proto vás volám nejen k zamyšlení, ale zejména k aktivní účasti v tomto projektu, ať se mnou budete souhlasit, nebo mi oponovat.

Tomáš Kučera
autor projektu
Panenský Týnec, 14. září 2015

Konference

Zprávy a materiály z diskusních setkání Vize 18.

Zobrazit konference

Materiály

Původní texty Vize 18 a další dokumenty.

Procházet materiály

Sokol - čím bude, čím může být a především, čím chce být!

Kontakt

Ing. Tomáš Kučera
tomas@vize18.cz
+420 728 609 608

Názor P ČOS 2015

PDF

Vyjádření P ČOS

PDF

Otevřený dopis P ČOS